[MEDIA] Director APPOINTMENT - DATO' ABDUL KADIR BIN MOHD DEEN on 30-May-2007

Announcement Date
30-May-2007

Board Member Information:
Date of Change
29-May-2007
Type of Change
APPOINTMENT
Designation
Director
Directorate
Independent & Non Executive
Age
63
Nationality
Malaysian
Qualification
B.A (Hons) University of Lancester, United Kingdom
Working Experience
Dato' Kadir Mohd Deen served in various goverment positions during his career amongst which are the following:-
- Appointed to the Administrative & Diplomatic Service of Malaysia and served as
Assistant Secretary at the Ministry of Foreign Affairs, Malaysia in October 1971,
- Second Secretary, Embassy of Malaysia at Manila, Philippines in May 1973;
- Assistant Secretary, Ministry of Foreign Affairs, Malaysia in March 1976;
- First Secretary, Embassy of Malaysia, Kuwait in September 1977;
- Secondment to Task Force VII, Ministry of Home Affairs (a Task Force established
to deal with the problem of the "Vietnamese Boat People")in July 1979;
- Principal Assistant Secretary, (SEA I), Ministry of Foreign Affairs, Malaysia in July
1981;
- Minister Counsellor DPR, Malaysian Permanent Mission to the United Nations, New
York in March 1984;
- Minister Counsellor, Embassy of Malaysia, Beijing, People's Republic of China in
March 1988;
- Under Secretary (East and South Asia), Ministry of Foreign Affairs, Malaysia in May
1989;
- Minister, Embassy of Malaysia, Tokyo, Japan in October 1990;
- High Commissioner of Malaysia to Sri Lanka in July 1992;
- High Commissioner of Malaysia to South Africa from January 1997 to February 1999;
- Ambassador of Malaysia to the Federal Republic of Germany; concurrently
accredited to Switzerland and Greece from March 1999 to May 2003 and;
- currently as Chairman of MMC Metrail Sdn Bhd since June 2003.
Directorship of Public Companies
Halim Mazmin Berhad
Family Relationship
Nil
Interest
Nil
Market Buzz
Discussions
Be the first to like this. Showing 0 of 0 comments

Post a Comment